پرسش و پاسخ های دارویی
سوال های تخصصی در رابطه با داروها داروهای ضد باکتری( ماکرولیدها و داروهای مشابه)

سوال های تخصصی در رابطه با داروها

داروهای ضد باکتری( ماکرولیدها و داروهای مشابه)

1. سوال: آنتی بیوتیک های ماکرولید(Erythromycin,Clarithromycin,Azithromycin) روی چه عفونت هایی موثر هستند؟

    پاسخ: به طور کلی طیف اثر این داروها  بسیار شبیه به پنی سیلین ها است( روی استرپتوکوک، استافیلوکوک و پنوموکوک ها موثرند) و جایگزین موثر و ایمن برای بیماران حساس به آنها قلمداد می شوند.

 

2. سوال: کدامیک از آنتی بیوتیک های ماکرولید ریسک تداخلات دارویی کمتری دارد.

    پاسخ:Azithromycin، در عوض Erythromycin,Clarithromycin منشا تداخل های دارویی مهمی هستند. عوارض داروهایی چون وارفارین، دیگوکسین و تئوفیلین با مصرف همزمان با این آنتی بیوتیک ها افزایش پیدا می کند. آزیترومایسین فاقد این تداخلات دارویی است.

 

3. سوال: Erythromycin  برای درمان کدام یک از بیماری های عفونی انتخابی است؟

    پاسخ: این آنتی بیوتیک برای درمان سیاه سرفه و همینطور عفونت های ناشی از کورینه باکتریوم ها ازجمله عامل دیفتری، داروی انتخابی محسوب می شود. دیفتری با علائمی نظیر خستگی، تب،گلو درد ومشکل بلع غذا مشاهده می‌شود. تورم در ناحیه گلو نشان از از خطرناک بودن و ریسک بالای مرگ در اثر این بیماری دارد.

 

4. سوال: چه نکته ای را باید هنگام مصرف داروی Erythromycin مد نظر داشت؟

    پاسخ: قرصEC  حاوی این دارو دارای روکش روده باز شو است، لذا نباید جویده یا شکسته شود. ضمنا مصرف غذاهای خیلی ترش یا تحریک کننده ترشح اسید معده با این آنتی بیوتیک ممنوع است.

 

 

 5. سوال: کلاریترومایسین چه مزیت هایی نسبت به اریترومایسین دارد؟

    پاسخ: دفعات مصرف کمتر(دو بار در روز)، عوارض گوارشی خفیف تر و طیف اثر وسیع تر(مایکوباکتریوم ها و توکسوپلاسما) از مزیت های این دارو به حساب می آید.

 

6. سوال: دستور صحیح مصرف داروی Azithromycin کدام است؟

    پاسخ: طریقه صحیح مصرف این آنتی بیوتیک برای عفونت های پوستی و تنفسی، 500 میلی گرم بار اول و سپس 250 میلی گرم روزانه به مدت چهار روز است. ضمنا این دارو باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف غدا میل شود. البته غذا روی جذب کلاریترومایسین تاثیری ندارد.

 

7. سوال: آیا مصرف Erythromycin یا Clarithromycin عوارض جدی برای بیمار به همراه دارد؟  

    پاسخ: این داروها ریسک آریتمی قلبی را در افراد مستعد به این بیماری( از جمله هیپوکالمی و هیپومنیزیمی) افزایش می دهند، لذا بیماری زمینه ای را حتما از بیمار سوال کنیم.

 

8. سوال: موارد مصرف داروی Clindamycin کدام است؟

    پاسخ: با توجه به اثر این آنتی بیوتیک روی کوکسی های هوازی و بی هوازی، اندیکاسیون اصلی مصرف آن برای عفونت های پوستی و آبسه ریوی است.

 

9. سوال: کدام عارضه جانبی Clindamycin با اهمیت تر است؟

    پاسخ: خطرناک ترین عارضه جانبی تجویز سیستمیک این آنتی بیوتیک در بعضی از بیماران، کولیت غشای کاذب است که با تب، اسهال آبکی و حتی مرگ همراه است. درمان با استفاده از مترونیدازول و وانکومایسین انجام می شود.

 

10. سوال: داروی Linezolid بیشتر برای چه عفونت هایی تجویز می شود؟

      پاسخ: طیف اثر این آنتی بیوتیک جدید به پنی سیلین ها شباهت دارد و امروزه برای درمان عفونت های پوستی، تنفسی و نوعی از  مننژیت کودکان که به سایر آنتی بیوتیک ها مقاوم است مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دکتر سید علی فاطمی، فارماکولوژیست

 

 مراجع:

1.Goodman and Gilman's The Pharmacological Basis of Therapeutics, 12th edition (2011)

2.Katzung's Basic and Clinical Pharmacology 12th edition (2012)

        3.Rang & Dale's pharmacology 7th edition (2011)

آخرین اخبار