2017-01-28 15:33:14
طرح تحول سلامت مشکلات داروخانه‌ها را حل نکرد/ داروخانه‌ها مجبورند با دریافت پول نقد نسخه‌ها را بپیچند
دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به تاخیر پرداخت بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها که باعث ایجاد مشکلاتی برای داروسازان شده بیان کرد: اگر بدهی بیمه ها پرداخت نشود داروخانه‌ها مجبورند با دریافت پول نقد نسخه‌ها را بپیچند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، مهدی سجادی در نشست خبری انجمن داروسازان ایران با انتقاد از طرح تحول سلامت گفت: طرح تحول سلامت یک طرح بزرگ ملی در جهت بهبود رفاه و سلامت مردم بوده است و با هدف کاهش هزینه‌ها از جیب مردم اجرایی شده است، اما کارشناسان فقط یک بعد این طرح را بررسی کردند و پیش بینی های لازم در خصوص تامین منابع مالی این طرح انجام نشده است.

وی افزود: متاسفانه برای کلید زدن طرح بزرگی ملی مانند طرح تحول سلامت در چند سال گذشته برنامه ریزی های دقیق و کارشناسی انجام نشد،لازم بود برای اجرای چنین طرح بزرگی کارشناسان یک نگاه دو جانبه به موضوع داشته باشند، نتیجه این برنامه ریزی  ناصحیح این است که اکنون بعد از گذشت دو سال از طرح تحول سلامت بسیاری از دانشگاه‌ها و داروخانه‌ها با مشکلات مالی رو به رو هستند.

سجادی گفت: نباید اختلاف دو وزارت خانه باعث ایجاد مشکل برای سایر بخش های نظام سلامت شود و داروخانه‌ها آسیب ببینند، بسیاری از داروخانه ها برای تامین منابع مالی خود روی به دریافت وام با سود 24 درصد آورده‌اند، و اینکه تامین اجتماعی بعد از اعتراض داروسازان به مدت دو ماه معوقات را پرداخت کند مشکلی را حل نمی‌کند.

وی تصریح کرد: تامین اجتماعی برای پرداخت بدهی های خود به داروسازان طرح تفاهم نامه با بانک رفاه را مطرح کرد اما به این تفاهم‌نامه هم پایبند نبود و این طرح نیز بعد از 2 ماه با مشکل مواجه شد. نباید عملکرد وزارت بهداشت و بیمه‌ها طوری باشد که رضایت مردم را در پی داشته باشد و موجب نارضایتی ارائه کننده خدمت شود.

دبیر علمی انجمن داروسازان ایران گفت: آخرین پرداختی بیمه ها مربوط به تیرماه است، درحالی که باید بدهی‌ها را تا آبان ماه پرداخت می‌کردند، اکنون در ماه‌های پایانی سال به سر می‌بریم و داروخانه‌ها برای پرداخت بدهی‌ها و حقوق کارکنان خود تحت فشار هستند.

وی در پایان تاکید کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند مجبور هستیم در اسفندماه نسخه‌های دارویی را فقط با دریافت پول نقد بپیچیم.

آخرین اخبار