2018-09-10 10:57:29
دورخیز داروسازان برای حضور پررنگ تر در صنایع آرایشی و بهداشتی
دبیر اجرایی همایش روز ملی داروسازی، گفت: داروسازان بهترین گزینه برای ارتقای ایمنی و کیفیت فرآورده های آرایشی و بهداشتی هستند.

محمد بقایی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: این همایش به مدت سه روز به مناسبت روز داروساز، با محوریت تبیین نقش داروسازان در صنعت آرایشی و بهداشتی برگزار شد و بسیار خرسنیدم که مورد استقبال بی نظیر جامعه داروسازان کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد: دلیل انتخاب این عنوان برای برنامه بازآموزی امسال آن است که این حوزه برغم پتانسیلی که برای اشتغال زایی داروسازان دارد، کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گفته بقایی، داروسازان جوان  در کنار حضور در داروخانه و همچنین صنعت داروسازی، می توانند با تکیه بر آموخته های دوره تحصیل خودت و کسب مهاارت های تکمیلی، جذب صنعت آرایشی و بهداشتی شده و مردم را در این حوزه از دانش و خدمات خود بهره مند سازند.

وی افزود: نقش داروساران به این دلیل در حوزه آرایشی و بهداشتی می تواند مهم باشد که تنها دانش آموختگان دانشگاهی هستند که دروس تخصصی فرآورده های آرایشی و بهداشتی را در دوران تحصیل گذرانده اند تا جایی که باید بگوییم حتی پزشکان متخصص پوست ومو هم این دروس را نمی گذرند، البته شکی در مرجعیت پزشکان متخصص پوست ومو در تشخیص، درمان و تجویز دارو در رابطه با بیماری های پوست و مو نیست.

معاون امور بین الملل انجمن داروسازان ایران تصریح کرد: داروسازان، هم اطلاعات لازم در رابطه با ساختار پوست ومو را دارند، هم مکانیزیم های بیوشیمیایی را می شناسند، هم با مکانیزم های عملکردی مواد فعال در سطح سلول های پوست آشنایی دارند و هم در عین حال مباحث سم شناسی را خوانده اند. بنابراین بهترین گروه دانشگاهی هستند که بر روی فرآورده های آرایشی و بهداشتی تمرکز کنند.

به گفته بقایی، بکار گیری داروسازان جوان در کارخانجات آرایشی و بهداشتی به عنوان مسوولین فنی، ضمن احترامی که برای سایر تحصیل کردگان دانشگاهی قائل هستم، می تواند اطمینان خاطر بیشتری در رابطه با ایمنی و کیفیت تولیدات فراهم کند.

مشاور عالی انجمن تولیدکنندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی ایران افزود: این همایش ملی می تواند سر آغاز فعالیت های نوین در بین شرکت های دانش بنیان داروسازی در کشور باشد و به شکل گیری تعاونی ها و مشارکت های جمعی داروسازان بیانجامد. ضمن اینکه فرصت معرفی کالاهای ایرانی در نمایشگاه جانبی همایش به بیش از هزار نفر از داروسازان نیز فراهم شده است.

مدیر امور بین المللی انجمن داروسازان ایران تصریح کرد: انجمن داروسازان ایران اعتقاد دارد جوانان شایسته داروساز کشور اعم از شاغلین به تحصیل در مقطع دکترای عمومی و تخصصی داروسازی با کمی حمایت و توجه به راحتی می توانند بخش اعظمی از نیاز های کشور به فرآورده های آرایشی و بهداشتی و همچنین مواد اولیه این صنعت را برآورده کنند و نقش سرنوشت سازی در کاهش وابستگی به خارج کشور ایفا کنند و ما منتظریم بعد از این همایش شاهد حرکت های ریشه دار در این زمینه باشیم به خصوص این که کشور ما دارای منابع عظیم و منحصر به فرد گیاهان دارویی است.

وی تاکید کرد: بازار محصولات کازماتیک در دنیا در حال گسترش است و نقش این فرآورده ها در تامین سلامت افراد غیر قابل انکار است و دستوردهای روز دنیا، هر روز بر اهیت آن می افزاید و اگر کشورمان می خواهد گام آینده نگرانه ای در این حوزه بردارد، باید بر نقش داروسازان در این صنعت بیافزاید.

آخرین اخبار