1398-05-14 08:09:00
آخرین وضعیت پرداختی بیمه‌ها به داروخانه‌ها/ کمبود دارو با چالش نقدینگی داروخانه‌ها
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران آخرین وضعیتی بدهی بیمه‌ها به داروخانه‌ها را تشریح کرد.

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها اظهار کرد: متأسفانه داروخانه‌ها وضعیت اقتصادی خوبی ندارند به طوری که  تأمین اجتماعی و بیمه سلامت چندین ماه از مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نکرده‌اند.

تاخیر ۶ ماهه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها

فاطمی با اشاره به اینکه بیمه تأمین اجتماعی هم با ۶ تا ۷ ماه تأخیر مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت می‌کند، ادامه داد: بیمه سلامت چند ماه از مطالبات داروخانه‌ها در سال ۹۸ را پرداخت کرده، اما مطالبات زمستان ۹۷ به داروخانه‌ها هنوز پرداخت نشده است،

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسه‌ای با دکتر سالاری مدیر عامل جدید سازمان تأمین اجتماعی داشتیم و مشکلات داروخانه‌ها را مطرح کردیم، ایشان  قول مساعد دادند که هرچه زودتر مطالبات پرداخت شود و امیدواریم این قول‌ها عملی شود.

وی با بیان اینکه به دلیل تأخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها با چالش نقدینگی برای خرید دارو مواجه هستند،گفت: شرکت‌های پخش هم به دلیل چالش‌های مالی چک‌های یک تا دو ماهه از داروخانه‌ها دریافت می‌کنند و داروخانه نیز به دلیل آنکه بیمه‌ها با چندین ماه تأخیر مطالبات را پرداخت می‌کنند، نمی‌توانند داروی مورد نیاز بیماران را خریداری کنند.

آسیب به زنجیره تامین دارو با تاخیر بیمه ها

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران ادامه داد: چالش نقدینگی داروخانه‌ها موجب خرید کمتر دارو می‌شود در نتیجه کمبود‌هایی در داروخانه‌ها به وجود می‌آید و در نهایت فشار اقتصادی داروخانه‌ها به کل زنجیره تأمین دارو آسیب وارد می‌کند.

فاطمی یادآوری کرد: البته داروسازان تمام تلاش خود را می‌کنند تا فشار مالی داروخانه‌ها به بیماران وارد نشود و بیماران آسیب نبینند.

آخرین اخبار