1398-12-01 09:20:00
ضرورت تشکیل کمیته صیانت از داروسازی کشور
مشاور انجمن داروسازان ایران بر ضرورت تشکیل کمیته صیانت از داروسازی کشور تأکید کرد.

محمد بقایی، مشاور انجمن داروسازان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که چرا جامعه داروسازی فقط در زمان هایی که مورد تهدید قرار می گیرند، با یکدیگر متحد می شوند و در شرایط عادی، متفرق و غیر همسو با یکدگر هستند، اظهار داشت: متاسفانه اتحاد جامعه داروسازی کشور در سال های گذشته، کم رنگ شده است و همین موضوع، سبب شده که ماهیت وجودی این رشته، از سوی کسانی که ارتباطی با این رشته ندارند، مورد خدشه واقع شود.

وی ادامه داد: برآیند فعالیت هایی که در این سال ها علیه جامعه داروسازی شکل گرفته است، به نفع انحصارطلبان و بدخواهان زنجیره استراتژیک داروسازی، اعم از داروخانه ها، صنعت پخش، تولیدکنندگان و واردکنندگان دارو است و اگر این شرایط، به همین صورت پیش برود، در نهایت سلامت جامعه را مخدوش خواهند کرد.

بقایی اضافه کرد: بی شک تصمیماتی همانند رای دیوان عدالت یا هیات مقررات زدایی، نشأت گرفته از یک سری حرکت‌های دامنه دار در جهت مطامع اقتصادی و ایجاد انحصار از سوی کسانی است که پشت صحنه قرار دارند. هرچند که رای دهندگان و صادرکنندگان آرا، از اهداف پشت پرده این جریانات اصلا اطلاعی ندارند.

وی ادامه داد: جامعه داروسازی کشور به عنوان پیش قراولان و پیشتازان علوم پزشکی کشورمان در جهان، که بارها شایستگی‌های علمی خود را در دنیا، به رخ جهانیان کشیده‌اند، به اشکال مختلف مورد تهدید قرار گرفته‌اند و متاسفانه عدم وجود اتحاد در این جامعه، ضریب اثرگذاری این تهدیدها را افزایش داده است.

بقایی تاکید کرد: اینجانب بارها تاکید کرده‌ام که انجمن داروسازان ایران، نیازمند یک زیرمجموعه جدید با عنوان کمیته صیانت از داروسازی کشور است تا تهدیدهای کوچک و بزرگ را مرتبا رصد کرده و مانع شکل گیری بحران های اینچنین شود.

وی اضافه کرد: با همه دست اندازها و معضلاتی که پیش روی داروسازان کشور قرار می‌گیرد، خوشبختانه شاهد هستیم که داروسازان کشور هرگز از حقوق خود عقب نشینی نکرده‌اند، هرچند که نتوانسته‌اند به معنای واقعی کلمه از آن صیانت کنند و بی‌تردید اگر کمیته صیانت از داروسازی کشور در زیرمجموعه انجمن داروسازان کشور شکل بگیرد، قطعا هم به اتحاد جامعه داروسازی کمک بسزایی خواهد کرد و هم پتانسیل ها وظرفیت های بالقوه را تحرک خواهد بخشید.

آخرین اخبار