1398-12-13 09:03:00
عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران دستور توقف توزیع ماسک در داروخانه ها اشتباه بود
رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران، با انتقاد از بی توجهی مسئولان به نقش داروخانه ها، گفت: دستور توقف توزیع ماسک در داروخانه ها، تصمیم درستی نبود.

حمید خیری، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: دستور توقف توزیع ماسک در داروخانه‌ها، نادرست بود و این تصمیم، تبعات خاص خود را به دنبال آورد که موجب نارضایتی مردم و داروسازان سراسر کشور شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه الکل ۷۰ درصد، اثرگذاری مناسبی برای پیشگیری از کرونا دارد، ولی واقعیت این است که الکل در اختیار داروخانه‌ها قرار نمی‌گیرد و دسترسی مردم به این اقلام به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

خیری تصریح کرد: مردم از داروسازان و داروخانه‌ها توقع دارند که اقلام مورد نیاز را تأمین کنند، این در حالی است که متأسفانه به دلیل عدم توزیع مناسب، دست داروخانه‌ها خالی است.

وی افزود: در برخی شهرستان‌ها، مانند بندر انزلی که دارای منطقه آزاد هستند، تلاش دادستان به منظور قرار گرفتن ماسک و دستکش در اختیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان و داروخانه‌ها جهت توزیع میان مردم، قابل تقدیر است. ولی موضوع این است که این دسترسی داروخانه‌ها به الکل و سایر اقلام مورد نیاز، باید ساختارمند باشد و بر اساس برنامه ریزی و منظم صورت گیرد.

خیری با اشاره به نقش ۱۳ هزار داروخانه در سراسر کشور به عنوان پایگاه‌های قابل رجوع مردم، تاکید کرد: هر داروساز در داروخانه حداقل با ۵۰۰ نفر مواجه است و اگر همان آمار ابتلای دو درصدی را هم لحاظ کنیم، هر داروخانه حداقل با ۱۰ نفر در معرض خطر مواجهه مستقیم دارد.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران، ادامه داد: داروسازان آمادگی ارائه خدمات و اقلام مورد نیاز را دارند ولی مشکل این است که اقلام در اختیار ما نیست و این هم برای داروسازان و هم برای مردم، آزار دهنده است.

وی با اشاره به فعالیت داروسازان در زمینه مقابله با کرونا، تصریح کرد: داروخانه‌ها ساعت کاری خود را کاهش نداده‌اند و در جبهه اول مقابله با کرونا قرار دارند.

خیری تاکید کرد: داروسازان شدیداً در معرض خطر ابتلاء به کرونا هستند ولی فداکارانه در خدمت مردم هستند و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: توجیه بسیاری از سیاست گذاری ها و فرهنگ سازی های عمومی توسط داروسازان انجام می‌شود و این در حالی است که توجه کافی از سوی مدیران نمی‌شود.

خیری در پایان تصریح کرد: متأسفانه انعکاس مناسبی از فعالیت داروسازان انجام نمی‌شود و این موضوع رفته رفته مایه دلسردی همکاران در سراسر کشور می‌شود.

آخرین اخبار