1399-01-26 13:40:00
نایب رئیس انجمن داروسازان كشور: وزارت بهداشت برای درمان کرونا بسیاری از پروتکل‌های عادی خود را کنار گذاشته است
فاطمی به اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا اشاره و بیان کرد: این وزارت خانه بسیاری از پروتکل های عادی خود را برای اثبات اثربخشی و عدم عارضه جانبی محسوس یک دارو فعلاً کنار گذاشته است و در اعطای مجوزها تسریع شده است.

برنامه «گفتگوی علمی » رادیو گفت و گو در خصوص پروتکل های درمانی کرونا و دستاوردهای ویژه آن با سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان کشور به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

سید علی فاطمی در آغاز با اشاره به اینکه هنوز درمان قطعی برای بیماری کووید 19 در کشور و جهان وجود ندارد، گفت: البته داروهای مختلفی به صورت بالینی تست شدند و گاهاً عملکرد مثبت آن‌ها اعلام شده است. بعضی از این دارو در فهرست رسمی دارویی کشور موجود هستند و خیلی از آن‌ ها برای بیماری های ویروسی مانند آنفولانز و ویروس ایدز استفاده می شوند و سازمان غذا و دارو این داروها را در پروتکل های تجربی برای درمان بیماری در نظر گرفته است.

وی همچنین اضافه کرد: بعضی از داروها که در درمان بیماران کرونایی مثمر ثمر بوده اند، در فهرست رسمی دارویی کشور نیستند و از زمانی که کرونا به وجود آمده است، وزارت بهداشت تلاش زیادی کرده است این داروها را وارد کشور کند و همچنین مواد اولیه ساخت بعضی از این داروها را از کشور چین وارد کرده‌اند تا بتوانند آن دارو را تهیه کنند.

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور به اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا اشاره و بیان کرد: این وزارت خانه بسیاری از پروتکل های عادی خودش را که برای اثبات اثربخشی و عدم عارضه جانبی محسوس یک دارو را فعلاً کنار گذاشته است و مجوزها را خیلی سریع به گروه های تحقیقاتی می دهند.

سید علی فاطمی در خصوص استفاده از پروتکل های درمانی کرونا در ایران تصریح کرد: در ایران برای تهیه پروتکل های درمانی و داروی آن، کوتاهی صورت نگرفته است و یک دارو که تنها در چین و ژاپن وجود دارد، برای استفاده از چین وارد کشور شد و در بعضی از بیمارستان ها از جمله مسیح دانشوری مورد بررسی قرار گرفت. امیدوار هستیم در فروردین ماه تکلیف این دارو به صورت تولید آمایشی مشخص شود و در صورتی که نتایج آزمایش بالینی مثبت باشد، برای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

آخرین اخبار