1399-04-25 11:44:00
نایب رئیس انجمن داروسازان کشور: پای مافیای دارو در میان است
این روزها بالا رفتن مجدد تب همه گیری کرونا در کشور باعث شده نام داروی«رمدسیویر» بیشتر از هر داروی دیگری به گوش مردم برسد. دارویی آمریکایی که چند وقتی است وارد پروتکل درمانی کووید-۱۹ در ایالات متحده شده و همین اتفاق نیز باعث شده تا برخی سوداگران بازار دارویی ایران نمونه های تقلبی آن را وارد بازار سیاه کنند و با قیمت های چند ده میلیونی به مردم بفروشند. موضوعی که صدای اعتراض مسوولان وزارت بهداشت را بلند کرده و حتی باعث شده رئیس سازمان غذا و دارو تجویز این دارو را ممنوع کند. با این حال، هنوز هم رمدس

چه داروهایی تاکنون برای درمان کووید-۱۹ معرفی شده اند؟

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران، بیش از ۲۰ دارو یا مکمل غذایی برای درمان بیماری ناشی از این ویروس آزمایش شدند. بعضی از این داروها مثل آزیترومایسین یا هیدروکلروکین به صورت عادی در داروخانه ها وجود دارند، اما تا پیش از شیوع کرونا برای درمان بیماری های ویروسی از آنها استفاده نمی شد. این داروها برای درمان بعضی بیماری های رماتیسمی یا مالاریا استفاده می شدند، اما بعدها مشخص شد اثر نسبتا قابل قبولی برای تسکین یا تسریع بیماری کووید-۱۹ نیز دارد. اما هیچ کدام از اینها به طور قطع موجب درمان این بیماری نمی شوند.

  چه زمانی نام رمدسیویر به عنوان داروی موثر برای درمان کرونا مطرح شد؟

از چند ماه پیش و پس از تحقیقات چند موسسه در آمریکا و کشورهای اروپایی، داروی رمدسیویر هم که پیش از این در درمان ابولا یا سارس کاربرد داشت، به عنوان داروی اثربخش برای درمان کووید-۱۹ شناخته شده  و اکنون نیز این دارو، تنها دارویی است که در آمریکا برای درمان این بیماری مجاز شناخته می شود. البته باید توجه داشت قیمت هر ویال رمدسیویر در خود آمریکا حدود ۴۰۰ دلار است و در یک دوره درمان کرونا با استفاده از این دارو به پنج تا شش ویال نیاز است که اگر این را با قیمت روز دلار در ایران محاسبه کنیم، می بینیم یک دوره درمان کووید-۱۹ با استفاده از این دارو بیش از ۵۰میلیون تومان هزینه برمی دارد.

  از چه داروهایی در پروتکل درمانی کرونا در ایران استفاده می شود؟

اکنون در کشورمان از داروهایی مثل آزیترومایسین و هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا استفاده می شود. این ها داروهای اصلی هستند که در دسترس عموم قرار دارند و دچار کمبود هم نشده اند. البته در ایران از دگزامتازون هم برای کاهش التهابات ناشی از کرونا در برخی بیماران استفاده می شود.

 این دارو  برای مبتلایان به کرونا که به قرنطینه خانگی می روند نیز تجویز می شود؟

داروهایی مثل آزیترومایسین یا هیدروکسی کلروکین برای کسانی که هنوز به فاز حاد نرسیده اند و در منزل تحت درمان قرار دارند، تجویز می شود.

 برای بیماران بستری در بیمارستان نیز چه داروهایی تجویز می شود؟ 

بیماران بستری شده بیشتر تحت درمان های حمایتی قرار می گیرند، مثلا از ونتیلاتور برای جلوگیری از کاهش سطح اکسیژن خون این افراد استفاده می شود. البته برخی داروهای ضد ویروس نیز برای این دسته از بیماران تجویز می شود.

 این داروها در اختیار بیمارستان هاست یا مردم نیز می توانند به صورت آزاد تهیه کنند؟

اینها داروهای کم مصرفی هستند مثل لوپیناویر یا ریتوناویر یا برخی داروهای دیگر که البته مردم عادی نمی توانند آن را در داروخانه ها پیدا کنند. البته روی همین داروها اختلاف نظر زیادی وجود دارد و اثربخشی قطعی هیچ کدام ثابت نشده است.

 آیا داروی رمدسیویر نیز در پروتکل درمانی ما قرار گرفته است؟

خیر، هنوز این دارو در پروتکل درمانی ما وارد نشده است. البته تعداد محدودی از این دارو از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران تحویل داده شده است، اما بیشتر در کارهای بالینی و تحقیقاتی از آن استفاده می شود.

 یعنی به هر حال از این دارو در برخی بیمارستان های ما استفاده می شود؟

بله، صرفا برای تحقیقات؛ اما این دارو در پروتکل درمانی ما قرار ندارد و این طور نیست که پزشکان بتوانند آن را تجویز کنند و فقط پزشکان خاصی که روی رمدسیویر تحقیق می کنند، مجاز به استفاده از آن هستند.

 به نظر شما آیا مافیایی در کشورمان وجود دارد که اکنون نام این دارو را پررنگ کرده است؟

بله، متاسفانه باید گفت این مافیای دارویی وجود دارد که به دلیل نگرانی مردم از بیماری کووید-۱۹ هر از گاهی نام های مختلفی را به عنوان داروی درمان این بیماری پررنگ می کند و ممکن است بعد از این نیز این مافیا نام های دیگری را مطرح کنند. همان طور که زمانی هم نام تامی فلو را پررنگ کرده بودند و قیمت آن حتی به بیش از یک میلیون تومان نیز رسید.

 در این شرایط به نظر می رسد از نبود داروی قطعی برای درمان کرونا همین مافیا بیش از همه سود می برد.

بله، متاسفانه این جریان مافیایی سودهای کلانی را از این مساله کسب کرده و حالا هم که در آمریکا این دارو در پروتکل رسمی درمان قرار گرفته، فرصتی طلایی برای سوداگران داخلی شده است که نام این دارو را پررنگ کنند و از این نام کسب درآمد داشته باشند.

آخرین اخبار