1399-08-24 10:43:00
واکسن کرونای فایزر، کِی به ایران می‌رسد؟
رییس انجمن داروسازان ایران گفت: واکسن کرونا اگر موفق به اخذ تأییدیه‌های جهانی برای تولید انبوه شود در بهترین حالت یک سال زمان می‌برد تا به دست ما برسد.

خبرگزاری میزان - روزنامه همشهری نوشت: خبر موفقیت واکسن کرونا که شرکت داروسازی فایزر آمریکا آن را تولید کرده در حالی در جهان دست به‌دست می‌شود که کرونا مرگبارترین روز‌ها را در بسیاری از کشور‌ها ازجمله ایران در تقویم هر روزه ثبت می‌کند.

آمار مرگ‌ومیر کرونا در ایران همچنان بالاست و دیروز ۴۵۳ هموطن دیگر قربانی کووید-۱۹ شدند. همزمان خبر عملکرد موفقیت‌آمیز واکسنی که شرکت فایزر با همکاری شرکت آلمانی بیوان‌تک کشف و تولید کرده و ایمنی ۹۰ درصدی آن، امید‌های تازه‌ای را به‌وجود آورده است. حال پرسش اصلی این است که درصورت تولید انبوه این واکسن توزیع آن در جهان چگونه خواهد بود و آیا این واکسن برای همه کشور‌ها ازجمله ایران که در سال‌های اخیر دسترسی دشواری برای تامین دارو و سایر تجهیزات درمانی مرتبط داشته و در نقل و انتقالات ارزی تحت‌تأثیر تحریم‌های آمریکا با محدودیت‌های بی‌سابقه مواجه شده، به‌زودی امکان‌پذیر خواهد بود؟ اوایل مهر امسال وزارت بهداشت اعلام کرد از طریق امضای توافقنامه‌ای با اتحادیه بین‌المللی واکسن قدم‌های مهمی برای پیش خرید واکسن احتمالی کرونا برداشته است.

جلیل سعیدلو، رییس انجمن داروسازان ایران می‌گوید هم‌اکنون تنها خبر تولید واکسن فایزر را شنیده‌ایم و این خبر در حال بررسی است و تا زمانی که سازمان غذا و داروی آمریکا و مراجع بین‌المللی مثل سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید نکنند نباید انتظار داشت این واکسن به‌عنوان داروی قطعی درمان کرونا به مرحله تولید انبوه برسد.

به گفته او درصورتی که این دارو بتواند تأییدیه‌های لازم را بگیرد، مراحل تولید واکسن سخت و پیچیده خواهد بود چرا که در تاریخ بشریت هیچ دارویی تا این اندازه متقاضی مصرف نداشته و هیچ شرکتی برای تامین این نیاز و تولید انبوه به مقدار تقاضای جهانی دارای زیرساخت و سرمایه‌گذاری کافی نیست.

به گفته سعیدلو دست‌کم بیش از نیمی از جمعیت جهان نیازمند استفاده از این واکسن هستند بنابراین اگر همه ظرفیت‌های تولید واکسن در دنیا در خدمت تولید واکسن کرونا هم قرار گیرند نمی‌توان انتظار داشت در مدت زمانی کمتر از یک سال واکسن به اندازه‌ای تولید شود که بتواند این نیاز‌ها را تامین کند.

او معتقد است با انتشار خبر تولید واکسن در آمریکا سطح انتظارات مردم برای استفاده فوری از این واکسن در کشور افزایش پیدا خواهد کرد و این مخاطره‌آمیز است: «مردم نباید انتظار داشته باشند در زمانی زودتر از یک سال آینده شاهد واردات واکسن به ایران باشیم. خوشبختانه چندین گروه علمی داخل کشور در حال ساخت واکسن کرونا هستند و برخی از آن‌ها توانسته‌اند به مراحل تست انسانی واکسن نیز برسند. امیدواریم با نتیجه بخش بودن تحقیقات انجام شده و تأیید اثرگذاری واکسن داخلی بر افراد داوطلب بتوانیم علاوه بر داشتن نیم‌نگاهی به واکسن خارجی کرونا نسبت به تولید داخلی واکسن کرونا اقدام کنیم.»

آخرین اخبار