1400-02-20 13:51:00
رییس انجمن داروسازان ایران مشکلات داروخانه‌ها را فرسوده کرده است
رییس انجمن داروسازان ایران با انتقاد از آنچه که «تغییر ناگهانی آیین نامه‌های مرتبط با فعالیت داروخانه ها» خواند، از سازمان غذ او دارو خواست که در فرآیند بازنگری ضوابط و آیین نامه مربوط به داروخانه ها، نظرات داروسازان را اخذ کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدباقر ضیا، رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار داشت: با توجه به نقش حیاتی داروخانه‌ها در نظام سلامت کشور و حساسیت‌هایی که نسبت به عملکرد و فعالیت‌های داروخانه‌ها وجود دارد، توقع انجمن داروسازان ایران این است که سازمان‌های دولتی، پیش از اصلاح و تغییر آیین نامه‌ها نسبت به اخذ نظرات مشورتی انجمن داروسازان ایران اقدام کنند.

وی ادامه داد: این موضوع خصوصا در رابطه با سازمان غذا و دارو از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که بسیاری از فعالیت‌های داروخانه ها، به صورت‌های مختلف با سازمان غذا و دارو و آیین نامه‌های آن در ارتباط است.

وی افزود: ماده ۳ قانون بهبود کسب و کار و همچنین ماده سه قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی ناظر بر این خواسته است و ما توقعی فراتر از قانون نداریم.

آقای ضیا اضافه کرد: سالهاست که داروسازان و همچنین داروخانه‌های سراسر کشور، به معنای واقعی تحت فشار هستند و مشکلات اقتصادی، تاخیر در پرداخت ها، بیماری کرونا و ده‌ها معضل دیگر توان آن‌ها را فرسوده کرده و اینکه چشم باز کنند و ببینند آیین نامه‌هایی که فعالیت داروخانه‌ها بر آن‌ها استوار است، ناگهان تغییر کرده، از انصاف به دور است.

وی ادامه داد: برخی گمانه زنی‌ها موجب شده که سوال‌ها و نگرانی‌هایی بابت تغییرات آیین نامه‌ها و ضوابط سازمان غذا و دارو در خصوص داروخانه‌ها میان داروسازان به وجود آید و لازم است که پیش از تشدید این مباحث و انحراف موضوع، به این اصل مهم ماده ۳ قانون بهبود کسب و کار توجه شود.

رئیس انجمن داروسازان ایران در پایان تصریح کرد: تقاضای مشخص ما این است که سازمان غذا و دارو قبل از ابلاغ هر آیین نامه یا ضابطه‌ای مربوط به داروخانه ها، نظر انجمن داروسازان ایران را به عنوان تشکل صنفی مرتبط اخذ و مورد توجه قرار دهد؛ نه اینکه نماینده صنف به جلسات بازنگری آیین نامه‌ها دعوت نشود و یکباره بدون اخذ نظرات صنف، آیین نامه‌ای ابلاغ شود که همه را شوکه کند.

آخرین اخبار