یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹:۵۵
تقسیم کار ملی برای حمایت از فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی ایرانی
مدیرکل فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: اگر تشکل‌های صنفی و تخصصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و بر اساس یک نقشه راه، مسیر حمایت از کالای ایرانی را پیش بروند، شاهد حمایت بیش از پیش مصرف کننده ایرانی هم خواهیم بود.

عبدالعظیم بهفر مدیرکل فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری اولین نشست تخصصی و سه جانبه میان انجمن داروسازان ایران، انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی ایران و اداره کل آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: هم افزایی انجمن ها و تشکل های صنفی و تخصصی در مسیر ارتقای تولید و عرضه کالاهای ایرانی، یک اصل کلیدی برای دستیابی به موفقیت در این حوزه است و خوشبختانه این مهم، از سوی دو انجمن تاثیرگذار این حوزه، در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: اگر هوشمندانه گام برداشته شود، قطعا چنین استمرار چنین جلساتی می تواند در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری و قوانین مرتبط و اسناد بالادستی سازمان غذا و دارو، شکل دهنده تقسیم کارهای اثربخش با هدف بالا بردن کیفیت میزان تولیدات داخلی در انواع فرآورده هایی که در زیرمجموعه این سازمان قرار دارد، شود

به گفته بهفر، اگر تشکل های صنفی و تخصصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و بر اساس یک نقشه راه، مسیر حمایت از کالای ایرانی را پیش بروند، شاهد حمایت بیش از پیش مصرف کننده ایرانی هم خواهیم بود.

وی افزود: به صورت اخص در اداره کل آرایشی بهداشتی یک سری برنامه ها مد نظر قرار دارد تا فضا برای رشد و توسعه کالای ایرانی فراهم شود، به طور مثال در جاهایی که کیفیت و تولیدات کافی در داخل کشور وجود دارد محدودیت برای واردات اعمال شده است.

مدیرکل فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تشویق برندهای معتبر خارجی به سمت تولید داخل نیز یکی دیگر از این برنامه ها است؛ با این عمل ظرفیت های خالی موجود در صنایع تکمیل می شود و برندها به نام برندهای ایرانی مطرح می شوند.

بهفر با بیان اینکه توانایی کشور در حوزه تولید فرآورده های آرایشی و بهداشتی بسیار بالا است گفت: از لحاظ تجهیزات و دستگاه ها در کل منطقه در وضعیت خوبی قرار داریم و در رتبه اول یا دوم قرار داریم.

وی ادامه داد: با هم افزایی ای که میان تشکل های تخصصی ایجاد می شود، این فرصت برای فراورده های ایرانی فراهم شده که بیشتر بتوانند از حمایت های عرضه کنندگان بهرهمند شوند.

به گفته بهفر، انجمن داروسازان ایران، کانون مناسبی برای تجمع علم و دانش کاربردی و نقطه اثرگذاری برای اصلاح رفتار مصرف کننده ایرانی است و این پتانسیل عظیم می تواند در کنار ظرفیت و توانمندی ای که در انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی قرار دارد، تحول بخش در این حوزه باشد.

مدیرکل فراورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: کیفیت کالاهای داخلی قابل رقابت با محصولات معتبر دنیا است اما باید توجه کنیم که کیفیت امری پیشرونده است و هرساله باید افزایش یابد که این موضوع نیازمند سرمایه گذاری صنایع در زمینه سیستم تحقیق و توسعه است.

بهفر خاطرنشان کرد: در حوزه آرایشی و بهداشتی کار تحقیق و توسعه با هزینه های شرکت ها درحال انجام است که لازم‌است حمایت های دولتی در این خصوص صورت گیرد.

وی در خصوص شرکت های اینترنتی که اقدام به تبلیغات اغوا کننده محصولات آرایشی و بهداشتی می کنند گفت: اداره کل حقوقی سازمان غذا دارو شکایات در این زمینه را پیگیری می‌کند؛ باید توجه داشت اگر در ابتدای یک تشکیل فرمولاسیون ادعاها مطرح شده باشد و این ادعاها اثبات شده باشند می توانند در تبلیغات خود از این موارد استفاده کنند اما اگر ادعایی اثبات نشده باشد و یا در هنگام گرفتن پروانه ساخت این ادعا ثبت نشده باشد صاحب پروانه باید پاسخگوی این گونه تبلیغات اغواکننده باشد و باید ادعای خود را اثبات کند.

آخرین اخبار
در رسانه ها