یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ ۱۳:۵۹:۴۵
اضافه شدن یک داروی پیشگیری از HIV به فهرست داروهای ضروری
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، داروی "ترووادا" (علامت تجاریِ ترکیب داروی تنوفوویر) که از داروهای ضد HIV در بازار است می‌تواند بیشترین تاثیرگذاری را برای کمک به مقابله با همه‌گیری جهانی ایدز/HIV داشته باشد. سلامت نیوز: اضافه شدن یک داروی پیشگیری از HIV به فهرست داروهای ضروری


از زمان شناسایی ویروس HIV و همه گیری آن در سراسر جهان تقریبا ۳۵ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند اما علم پزشکی نتوانسته با این ویروس نقص ایمنی مقابله کند.

سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده که حدود ۳۷ میلیون نفر به ویروس HIV آلوده هستند.

متخصصان از زمان شناسایی این ویروس از جنبه‌های مختلف تلاش کرده‌اند با ویروس HIV مقابله کنند. همچنین آزمایشات بیشمار روی داروهای گوناگون برای مقابله با ایدز به تولید داروهایی منجر شده که می‌توانند رشد ویروس را در بدن کند کنند اما تلاش‌ها برای پیشگیری از انتقال ویروس همچنان بی نتیجه مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از بزرگترین پیشرفت‌ها در حوزه داروهای HIV در این قرن کشف داروی PrEP به شکل تنوفوویر بوده که مانع از فعالیت ویروس می‌شود. سازمان جهانی بهداشت نیز در همین راستا در لیست بروز شده داروهای ضروری برای اولین بار داروی تنوفوویر را در این فهرست قرار داد.

 

آخرین اخبار
در رسانه ها