دوشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۵۴:۲۹
انتظار داروسازان از دولت دوازدهم
امروز اغلب سیاست‌گذاران حوزه سلامت به این واقعیت اذعان دارند که به دلیل طولانی شدن پرداخت معوقات داروخانه‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، اقتصاد داروخانه‌ها طی سال‌های اخیر، زمین‌گیر شده است.

امروز اغلب سیاست‌گذاران حوزه سلامت به این واقعیت اذعان دارند که به دلیل طولانی شدن پرداخت معوقات داروخانه‌ها از سوی سازمان‌های بیمه‌گر، اقتصاد داروخانه‌ها طی سال‌های اخیر، زمین‌گیر شده است. داروخانه‌ها به جای اینکه محل امنی برای توسعه سلامت و پیشبرد اهداف پیشگیرانه نظام بهداشت و درمان باشند، به محلی تبدیل شده که داروسازان خسته و افسرده، توان مواجهه دلسوزانه با بیماران را از دست داده‌اند. به طوری که علاوه بر استهلاک سود مترتب بر عرضه دارو که درامد اصلی داروخانه محسوب می‌شود، سرمایه شخصی موسسه داروخانه‌ها نیز به نوعی در اختیار سازمان‌های بیمه قرار گرفته است. داروسازان در این روزها به خاطر حفظ حیثیت اجتماعی خود مجبور به تعدیل نیروی انسانی شاغل در داروخانه شده‌اند و این موضوع ناخواسته بر کیفیت ارائه خدمات تاثیر نامطلوبی به دنبال خواهد داشت و به معنای آن است که داروخانه‌ها، در شیب کاهش خدمات افتاده‌اند. ضمن اینکه داروخانه‌ها به‌منظور تامین نقدینگی در گردش خود مجبور به دریافت تسهیلات بانکی شده‌اند و این نشان می‌دهد که اقتصاد داروخانه‌ها، فلج شده است. این در حالی است که طبق قانون، سازمان‌ها بیمه‌گر موظف هستند یک هفته پس از ارسال اسناد داروخانه‌ها، بخشی از صورتحساب‌های داروهایی که مردم از داروخانه‌ها تحویل گرفته‌اند را پرداخت کرده و دو ماه بعد نیز آن را به صورت کامل تسویه‌حساب کنند، اما هم‌اکنون سازمان‌های بیمه‌گر، حدود هفت ماه به داروخانه‌ها بدهکار هستند و علاوه بر همه آسیب‌هایی که از سوی این تاخیرات بر نظام داروخانه وارد می‌شود، نکته هشدارآمیز آن است که باید اعتراف کرد که زنجیره اقتصاد دارو از ابتدا تا انتها بیمار شده و این بیماری یک مرض مُسری است که هر لحظه ممکن است دستاوردهای نظام دارویی کشور را تحت شعاع قرار دهد. اما نکته‌ای که در این میان گاهی اوقات مورد غفلت واقع می‌شود، این است که به‌راستی ریشه این نابسامانی چیست و چرا سازمان‌های بیمه‌گر علی‌رغم همه تلاشی که برای به‌روزرسانی بدهی‌های خود تدارک می‌بینند، بازهم در پرداخت صورتحساب‌های داروخانه‌ها عاجز هستند؟
واقعیت این است که اجرای طرح تحول نظام سلامت، علی‌رغم اینکه بزرگ‌ترین تحول درمانی کشور تلقی می‌شود، ولی به موازات منافعی که برای مردم ایجاد کرده، زمینه‌ساز افزایش بیش‌ازاندازه بار مالی دولت شده و متاسفانه برنامه‌ریزی درستی برای تامین منابع مالی برای آن صورت نگرفته است. در واقع پیش از آنکه برای تامین هزینه‌های اجرای این طرح، محلی تدارک دیده شده باشد، گستره خدمات بیمه افزایش پیدا کرده است و این هزینه‌ها روزبه‌روز آنقدر افزایش پیدا کرده که امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که نه‌تنها سازمان‌های بیمه‌گر، قادر به پرداخت صورتحساب‌های داروخانه‌ها نیستند، بلکه به دنبال خود، داروخانه‌ها را نیز در گرداب بدهی غرق کرده‌اند و انتظار داروسازان این است که دولت دوازدهم، خود راسا به موضوع ورود پیدا کرده و با حل این مشکل، امنیت را به نظام دارویی کشور بازگرداند.
محمدباقر ضیاء
رئیس انجمن داروسازان ایران

آخرین اخبار
در رسانه ها