یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۱۳:۱۸
در طرح تحول سلامت، داروسازان مورد بی‌مهری قرار گرفتند/ انتقاد و اجرای سیستم HIX در داروخانه‌ها
رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای داروسازان در طی چند سال اخیر گفت: اگر داروسازان با مشغله‌های متعدد درگیر باشند، نباید انتظار ارائه خدمات باکیفیت از آنها را داشت.

 محمدباقر ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران در نشست خبری روز ملی داروساز ضمن تبریک این روز به داروسازان فعال در حوزه سلامت کشور اظهار کرد: جایگاه داروسازان کشور با وجود تلاش‌های بی‌نظیر بر تمام عرصه‌ها خصوصاً بخش‌های تحقیقات و ارائه خدمات به نحو شایسته مورد توجه قرار نگرفته است که شاید دلیل این موضوع نگاه سنتی به داروخانه‌ها و عدم تبلیغات خدمات ارائه شده توسط داروسازان باشد. 

وی تصریح کرد: نقش داروساز در نظام سلامت مهم و حیاتی است. داروسازان خدمات شایسته‌ای را ارائه می‌دهند و گره بسیاری از مشکلات در نظام سلامت به دست این قشر باز می‌شود. 

رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: نظرسنجی‌هایی که در کشورهای مختلف انجام شده است، خبر از محبوبیت داروسازان می‌دهد که امیدواریم اگر زمانی این نظرسنجی در کشور ما انجام شود، شاهد رضایت عموم مردم از عملکرد داروسازان باشیم. 

وی ادامه داد: متأسفانه مشکلاتی خواسته یا ناخواسته بدون آنکه داروسازان در آن دخیل باشند، گریبان این قشر را گرفته است که موضوع شورای رقابت، داروخانه‌های زنجیره‌ای و بدهی سنگین سازمان‌های بیمه‌گر از جمله این مشکلات بوده است. 

ضیاء تصریح کرد: عملکرد وزارت بهداشت در دوره قبلی وزارت آقای هاشمی برای بسیاری از ارائه‌دهندگان خدمت در نظام سلامت، مفید بوده، اما داروسازان مورد بی‌مهری وزارت بهداشت قرار گرفته‌اند. 

وی ادامه داد: البته ما از عملکرد سازمان غذا و دارو راضی هستیم، زیرا این سازمان ضمن حفظ منافع مردم و بیماران، مسائل و مشکلات داروسازان را درنظر گرفته است و همیشه از داروسازان در برابر هجمه‌هایی که علیه این قشر مطرح شده، حمایت کرده است. 

رئیس انجمن داروسازان ایران ضمن انتقاد از نحوه تعرفه‌گذاری برای ارائه خدمات دارویی گفت: متأسفانه خدمات در کتاب ارزش نسبی دیده نشده است و از وقتی این کتاب تدوین شد، ارزش خدمات ارائه شده توسط داروسازان سنجیده نشد که امسال نیز این موضوع مجدداً اتفاق افتاد و آنچه در K خدمات داروسازان درنظر گرفته شده، متناسب با خدمات ارائه شده نیست. 

ضیاء تصریح کرد: سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت در زمینه دولت الکترونیک در تمام بخش‌ها اقدامات خوبی را انجام داده‌اند، اما با برقراری سیستم که یکی از این اقدامات برقراری سیستم HIX یکی از این اقدامات است.

وی گفت: در این سیستم مجموع کنش‌های داروخانه‌ها مستقیماً به صورت آنلاین دراختیار سازمان غذا و دارو قرار می‌گیرد که اطلاعاتی از قبیل فروش دارو، اطلاعات بیمار از جمله این موارد است.

ضیاء تصریح کرد: قرار گرفتن اطلاعات بیماران دراختیار سازمان غذا و دارو موضوعی است که جای بحث دارد. اما نکته مهم، هزینه ایجاد این سیستم در داروخانه‌ها بوده و سؤال ما این است که آیا این سیستم نیازمند یک اپراتور فعال در داروخانه‌ها نیست؟ آیا این سیستم هزینه‌های مالی برای داروخانه‌ها نخواهد داشت؟ و چه کسی مخارج این سیستم و اپراتور را تأمین خواهد کرد؟

رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: متأسفانه در طرح تحول نظام سلامت نیز جایگاه داروسازان دیده نشد و ما خودمان این موضوع را پیگیری کردیم. ما توقع داشتیم همانطور که به سایر فعالان نظام سلامت توجه ویژه‌ای شد، مشکلات داروسازان نیز مورد توجه و رسیدگی قرار می‌گرفت. 

وی ادامه داد: باید بدانیم که اگر داروسازان با مشغله‌های متفاوت درگیر باشند، نباید انتظار ارائه خدمات باکیفیت را از آنها داشته باشیم. 

وی در پایان گفت: ریاست فعلی سازمان غذا و دارو از نظر ما فردی مناسب و کارآمد است، اما اگر قرار به تغییر رئیس سازمان غذا و دارو باشد، انتظار داریم فردی آشنا با مشکلات داروسازان، جایگزین وی شود. 

آخرین اخبار
در رسانه ها