یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۰۶:۱۲
اعلام برنامه‌های روز ملی داروساز
دبیر انجمن داروسازان ایران با تشریح برنامه‌های روز ملی داروساز گفت: دستاوردهای سازمان غذا و دارو در چند سال اخیر، خصوصا در رابطه با تثبیت شرایط دارویی، تقویت تولید داخلی، جذب سرمایه گذاری خارجی، مدیریت واردات و توسعه صادرات شایسته تقدیر است.

مهدی سجادی، دبیر انجمن داروسازان ایران درگفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص برنامه های روز ملی داروساز اظهار داشت: هر ساله بمناسبت زادروز حکیم زکریای رازی، به همت انجمن داروسازان ایران برنامه های مختلفی تدارک دیده می شود و خوشبختانه امسال نیز همایش ملی روز داروسازان ایران را در دست اجرا داریم که در آن صاحب نظران به مهمترین موضوعات مبتلا به جامعه داروسازی خواهند پرداخت.

بهبود شرایط داروسازان

وی ادامه داد: همه تلاش ما متمرکز بر بهینه سازی روزافزون شرایط داروسازان است و سخت معتقدیم که اگر جایگاه داروسازان در نظام سلامت، به صورت صحیح ومنطبق بر توانمندی های ایشان تعریف شود، از بسیاری از مشکلات بهداشت و درمان کشور به صورت ریشه ای گره گشایی خواهد شد و مردم از یک سری از رنج ها و گرفتاری ها در حوزه درمان رهایی خواهند یافت.

سجادی اضافه کرد: نظام سلامت کشور باید بمانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته، به این نقطه برسد که از حضور داروسازان به عنوان بهترین مشاوران بیماران و پزشکان بیش از آنچه که امروز شاهد هستم، بهره برداری کند. و این یکی از مهمترین اهداف برگزاری مراسم روز ملی داروساز است.

وی افزود: سرفصل های اصلی همایش روز ملی داروساز که از یکم تا سوم شهریور برگزار می شود، اقتصاد مقاومتی، اشتغال و  مدیریت اقتصاد داروسازی است و شامل محورهایی از قبیل لزوم استانداردسازی و نهادینه سازی اخلاق کسب و کار در حوزه دارو، مدیریت کیفیت در زنجیره دارو، چالش‌های اقتصاد دارو، نوآوری‌های تکنولوژیک، اقتصاد دارو در شرایط رقابتی و اپیمیولوژی دارویی می شود.

تبیین برنامه‌های هیات رئیسه جدید

دبیر انجمن داروسازان ایران اضافه کرد: با توجه به تغییراتی که در هیات رئیسه انجمن داروسازان داشته ایم، در این مدت تلاش خواهیم کرد استراتژی و نقشه راه انجمن را برای یکسال آینده تبیین کنیم.

دعوت به مشارکت داروسازان

وی با دعوت از همه گروه های داروسازی برای مشارکت در برنامه های روز داروساز افزود: در برنامه های روز داروساز تلاش می کنیم با دعوت از صاحبنظران مختلف، در خصوص مشکلات و چالش های داروسازان یک گفتمان سازنده، فعال و پایدار ایجاد کنیم و بی تردید مهمترین شرط تحقق این مهم و اثربخشی آن مشارکت حداکثری داروسازان است

وی خاطر نشان کرد: برگزاری اولین مسابقه عکس و مقاله نویسی با عنوان پیوند اخلاق با داروسازی نیز از برنامه های امسال روز ملی داروساز است که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

سجادی ادامه داد: یکی از مهمترین دغدغه های داروسازان، در چند سال اخیر، رفع مشکلات دارویی مردم بود. خصوصا اینکه در شرایط تحریم، وضعیت دارو بسیار نابسامان شده بود و داروسازان، هم در داروخانه و هم در صنعت، با مشکلات مردم و تشویش خاطر ایشان مواجهه نزدیک داشتند.

دبیر انجمن داروسازان ایران افزود: طبیعتا برای تعادل بخشیدن به این موضوع نیاز به انرژی مضاعف، برنامه ریزی منسجم و تلاش شبانه روزی بود که انصافا در این رابطه باید از زحمات و تلاش های زاید الوصف دکتر دیناروند یاد کنیم.

سجادی اضافه کرد: دستاوردهای سازمان غذا و دارو در چند سال اخیر، خصوصا در رابطه با تثبیت شرایط دارویی، کنترل کمبودها، سیاستگذاری برای تقویت تولید داخلی، برنامه ریزی برای جذب سرمایه گذاری خارجی، تمرکز بر رویکرد مدیریت واردات و توسعه صادرات شایسته تقدیر است و همه این ها در سایه مدیریت هوشمند دکتر دیناروند محقق شده است.

شهرک دارویی برکت، مصداق اجرای اقتصاد مقاومتی است

دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به ضرورت تمرکز بر مولفه های اقتصاد مقاومتی در حوزه دارو تاکید کرد: داروسازی عرصه ای است که ایرانیان از دیرباز در توسعه آن، نقش کلیدی داشته اند و به معنای واقعی دانش بنیان است و می تواند ارزش افزوده چشمگیری برای کشورمان ایجاد کند.

وی ادامه داد: ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی سلامت، نشان از ضرورت تمرکز بر فراهم آوردن زیرساخت ها برای توسعه نظام دارویی کشور دارد.

به گفته سجادی، شهرک دارویی برکت از جمله فعالیت های ارزشمندی است که در چند سال اخیر بروز و ظهور آن را شاهد هستیم و توانسته بخشی از دغدغه های اساسی در رابطه با تولید دارو را برطرف سازد.

وی با اشاره به ضرورت متمرکزسازی مراکز تحقیق، توسعه وکارخانه های دارویی کشور ادامه داد: رشد صنعت دارویی کشور بدون وجود یک شهرک تخصصی، موضوع دور از ذهنی بود که خوشبختانه به مدد مدیران این گروه، امروز شاهد تحقق آن هستیم.

به گفته سجادی، اینکه چندین کمپانی بزرگ دارویی رده اول دنیا در این شهرک حضور پیدا کرده و سرمایه گذاری کرده اند، نشان از موفقیت این گروه در فراهم آوردن زمینه احداث کارخانه های دارویی متعدد منطبق بر استانداردهای ملی و جهانی دارد و شایسته است در این روزها از تلاش این عزیزان هم تقدیر شود.

وی در پایان تصریح کرد: انجمن داروسازان ایران ضمن قدردانی از همه کسانی که در جهت توسعه نظام سلامت کشور تلاش می کنند، راه برون رفت از بسیار از مشکلات را مشارکت حداکثری داروسازان، اعتماد دولتردان به بلوغ تشکل ها و آرا و نظرات تشکل های تخصصی می‌داند.

آخرین اخبار
در رسانه ها