دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۳۴:۳۱
تاخیر پرداخت مطالبات سازمان های بیمه گر
تاخیر پرداخت مطالبات سازمان های بیمه گر به موضوعی بسیار تاسف آور تبدیل شده است. مکاتبات، ملاقات ها، مصاحبه ها و کلیه اقدامات نه تنها هیچگونه تاثیری در روند بهبودی این معضل دیرینه نداشته، بلکه تاخیر ها طولانی تر و بی اعتنایی ها محسوس تر گردیده است .

جناب آقای مهندس موهبتی                      

مدیر عامل محترم سازمان بیمه سلامت ایرانیان

با سلام و تقدیم احترام

     احتراما به استحضار می رساند که تاخیر پرداخت مطالبات سازمان های بیمه گر  به موضوعی بسیار تاسف آور تبدیل شده است. مکاتبات، ملاقات ها، مصاحبه ها و کلیه اقدامات نه تنها هیچگونه تاثیری در روند بهبودی این معضل دیرینه نداشته، بلکه تاخیر ها طولانی تر و بی اعتنایی ها محسوس تر گردیده است .

عوارض نابسامانی های مالی ایجاد شده در چرخه تولید، تامین و توزیع دارو، ناشی از تاثیر تاخیر پرداخت مطالبات بصورت بسیار جدی خود نمائی کرده ، به گونه ای که کلیه دست اندرکاران زنجیره دارویی کشور امکان ادامه چنین وضعیتی را غیر ممکن می دانند.

تاخیر پرداخت مطالبات داروخانه ها توسط سازمان های بیمه گر به زنجیره ای از نابسامانی ها در سیستم دارویی منجر می گردد که بسیار اثرات زیان باری را به دنبال داشته  و متاسفانه در سالهای گذشته بصورت مزمن و همیشگی این تاثیر ادامه داشته و هم اکنون مشکلاتی جدی بصورت اختلال در تامین مراکز دارویی خود را نشان داده است.

هم اکنون داروخانه ها توان پرداخت به موقع مطالبات شرکت های توزیع دارو را ندارند، شرکتهای توزیع نیز به تبع آن امکان تسویه به موقع با تولید را از دست داده اند، و از اینرو کل زنجیره دارویی کشور متحمل میگردد، به این مسئله مهم هم باید توجه داشت که علاوه بر مشکل کمبود نقدینگی سود منتسبه نیز در جریان تاخیر های 8 ماهه مستهلک گردیده و در حقیقت یک معامله باخت کامل برای طرف های قرارداد شکل گرفته است که مضاف بر اختلال در چرخش اقتصادی مراکز ارائه خدمات دارویی، در کیفیت ارائه خدمات نیز بی تاثیر نخواهد بود. تا کنون خوشبختانه همکاران ما در داروخانه ها با استقراض از سیستم بانکی مانع از تاثیر این ناهنجاری بر کمیت عرضه دارو ها گردیده اند، ولی ادامه روند فوق  قطعا به بن بست منجر خواهد شد که مسئولیت مستقیم آن به عهده مسئولین سازمان های بیمه گر و سایر مسئولین ذیربط میباشد.

از اینرو هیچ راهی به جز حضور دسته جمعی همکاران داروساز و اعتراضات گسترده در سازمان های بیمه گر و درخواست تادیه مطالبات موخره به منظور پیشگیری از وقفه در ارائه خدمات دارویی باقی نمانده است. لذا تقاضا میگردد بمنظور پیوستگی در ارائه خدمات دارویی بیماران گرامی ،در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات موجود در چارچوب تعهدات قانونی و تثبیت شرایط پرداخت اقدامات موثری صورت پذیرد.

download link

 

آخرین اخبار
در رسانه ها