1400-06-04 08:23:00
نایب رئیس انجمن داروسازان کشور خبر داد کمبود داروی اکتمرا در شهرستان‌ها کمبود داروی بیماری قارچ سیاه حاد نیست
نایب رئیس انجمن داروسازان کشور از کمبود شدید داروی اکتمرا در شهرستان‌ها خبرداد و گفت: «امیدواریم این دارو تا دو روز آینده به مقدار بیشتری در داروخانه‌های سراسر کشور توزیع شود.»

به گزارش سپید، سیدعلی فاطمی درخصوص کمبود داروهای اندوکسان، آمفوتریسین بی ‌و اکتمرا و کپسول اکسیژن و تمهیدات تامین آن گفت: «اندوکسان عمدتا برای شیمی درمانی استفاده می‌شود، کمبود این دارو در مورد برند اصلی آلمانی آن بود. برخی پزشکان ترجیح می‌دهند برند اصلی این دارو را برای بیماران استفاده کنند. به تازگی برند آلمانی این دارو به همین نام در هند ساخته می‌شود. در حال حاضر برند آلمانی و هندی آن در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌هایی که کار شیمی درمانی انجام می‌دهند موجود است و مشکلی در تامین آن نداریم.»

وی درباره تامین داروی آمفوتریسین خاطرنشان کرد: «قارچ سیاه در بیماران سالمندی که کرونا گرفته بودند مشاهده شده که باید برای درمان آن‌ها از این دارو استفاده شود و به همین دلیل مصرف آن به یکباره افزایش یافته است. کمبود این دارو به صورت حاد نیست و به نسبت وجود دارد. همکاران ما در سازمان غذا و دارو در تدارک واردات این آمپول به کشور هستند.»

فاطمی درباره کمبود داروی اکتمرا گفت: «با کمبود شدید این دارو مواجه هستیم. در تهران این وضعیت بهتر است اما در شهرستان‌ها دو روز است که هیچ موجودی وجود ندارد.»

وی در مورد 500 تن از سرم‌هایی که در گمرک دپو شده و فاسد شده‌اند، اظهار داشت: «این سرم‌ها متعارف نبودند و برای دیالیز صفاقی استفاده می‌شود. ظاهرا این سرم‌ها فاسد نشده است و در گمرک وجود دارد. در گذشته مواردی پیش می‌آمد که کالاهایی به کشور وارد می‌شد که به دلیل اینکه مشابه همان کالا با قیمت پایین‌تر در کشور موجود بود؛ صاحب کالا تمایلی برای ترخیص آن نداشت.اما این سرم با سرم مخصوص درمان بیماران کرونایی فرق دارد.»

فاطمی افزود: «وضعیت تامین سرم بهتر شده و از شنبه 30 مرداد در داروخانه‌های شبانه روزی و منتخب توزیع شده است ولی هنوز متاسفانه این مشکل به طور کامل حل نشده است. مردم اگر با سامانه 190 تماس بگیرند حتما آنها را راهنمایی خواهند کرد، چون سرم در تمامی داروخانه‌ها موجود نیست.»

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور در پاسخ به اینکه مردم انتقاد زیادی در خصوص عملکرد داروخانه‌های منتخبی مثل 13 آبان دارند و آیا امکان دارد اپلیکیشنی تهیه شود تا مردم از موجود بودن دارو در این داروخانه‌ها مطلع شوند؟ گفت: «این‌کار باید توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شود. اگرچه در روزهای اخیر حجم تماس با این داروخانه‌ها بسیار افزایش یافته و به چند ده برابر رسیده، به همین دلیل نتوانستند به خوبی پاسخگوی ارتباطات تلفنی باشند. وضعیت انبارها بهتر شده و وضعیت نسبت به هفته گذشته بهبود یافته است.»

وی با اشاره به اینکه اپلیکیشن‌های مختلفی برای داروخانه‌های خصوصی وجود دارد، گفت: «ما به عنوان انجمن داروسازان که متولی داروخانه‌های ‌بخش خصوصی هستیم این‌کار را انجام می‌دهیم. اپلیکیشن‌هایی هم برای آن وجود دارد اما وقتی دارو کم باشد یا وجود نداشته باشد این اپلیکیشن‌ها هم دارو را ناموجود می‌زنند. به هر ترتیب مسئولان باید فکری برای طراحی اپلیکیشن برای داروخانه‌های دولتی کنند.»

نایب رئیس انجمن داروسازان کشور در مورد اظهارات رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در‌ بخش خصوصی مبنی بر واردات 20 میلیون دوز واکسن فایزر گفت: «دکتر ریاحی عضو اتاق بازرگانی تهران هم هستند که در این اتاق کمیسیون اقتصاد سلامت هم وجود دارد که افرادی در آن عضو هستند که سابقه طولانی در واردات دارو دارند. وقتی این افراد در مورد مقدمات واردات این تعداد واکسن صحبت می‌کنند یعنی پیش‌بینی‌هایی را انجام داده‌اند. پیش‌داوری کار صحیحی نیست.»

به گزارش فارس، وی در مورد مکلف شدن داروخانه‌ها به توزیع تمام وقت داروهای کرونایی گفت: «با تماس با این داروخانه‌ها متوجه می‌شویم که آنها خودشان حتی خبر ندارند که منتخب ارائه داروی کرونا هستند. ضمن اینکه ما فهرست ثابتی از داروهای کرونا نداریم. چون این فهرست مدام در حال تغییر است. اگر منظور فاویپیراویر و رمدسیویر است، براساس اطلاعاتی که از داروخانه‌ها گرفته‌ایم، تا کنون تعداد کافی بین داروخانه‌ها توزیع نشده است. در حال حاضر رمدسیویر در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های شبانه روزی منتخب وجود دارد. در حال حاضر با کمبود شدید اکتمرا مواجه هستیم. امیدواریم تا دو روز آینده این دارو به مقدار بیشتری توزیع شود.»

آخرین اخبار