1400-06-06 08:23:00
به صلابت علم داروسازی احترام بگذارید
به صلابت علم داروسازی احترام بگذارید

حمید خیری، عضو هیات مدیره و رئیس روابط عمومی انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار درمان یاب ضمن گرامیداشت روز داروساز اظهار داشت: هرچند که تبریک روز داروساز باید همراه با شادی و نشاط و تشریح دستاوردها باشد ولی متاسفم که باید اعتراف کنم که در این سال های اخیر، باوجود همه تلاش ها و کوشش هایی که جامعه داروسازی کشورمان انجام داده، داروسازی ایران در معرض تاراج قرار گرفته است.

امروز سرمایه داران در بازار دارویی ایران حضور پیدا کرده اند و راه را برای خودشان باز کرده اند.

امروز علم داروسازی از زوایای مختلف مورد هجمه قرار گرفته است. در چنین جامعه ای باید به هوش بود و از علم و صلابت علم به درستی دفاع کرد.

امروز وظیفه ماست که با اندیشه رفتار کنیم و به افراد ساده اندیشی که در این راستا تصور کرده اند که می‌توانند چنین بازاری را با حضور داروهای خاص اشباع کنند، بفهمانیم که داروسازی ایران جایگاه ویژه خود را دارد. باید به هوش باشیم و اندیشمندانه رفتار کنیم و از نقد منطقی و منصفانه سیاست ها و رویکردها نترسیم.

علاوه بر این، همسویی و انسجام گروه ها و تشکل های حوزه داروسازی یک ضرورت است و جاداره در زادروز حکیم رازی که به عنوان روز داروساز نامگذاری شده، بیشتر به آن پرداخته شود.

امروز داروسازان در معرض بزرگترین گرفتاری ها و بی توجهی ها اند، هم از نظر مواجهه با مردم سرگردان و ناآرامی که بدنبال دارو اند و هم از نظر سازمان غذاودارو که به رای و نظر تشکل های تخصصی بی توجه است.

همه باید دست به دست هم بدهیم تا کمبود دارو، واکسن و سرم و سایر اقلام مربوط به بیماران کرونایی هرچه زودتر برطرف شود و در این مسیر آنچه که اهمیت دارد آسیب شناسی وضع وجود است.

باید بدون تعارف، مسیری که طی کرده ایم که به این‌نقطه رسیده ایم را مرور کنیم و با آسیب شناسی آن، جلوی تکرار آن را بگیریم.

باید اعتراف کنیم که جامعه داروسازی کشور از جنبه های مختلف تحت فشار و هجمه قرار دارد و برای رهایی از این همه بی انصافی باید منسجم تر و همسو تر عمل کند.

امیدواریم مسئولین و دولتمردان در دولت سیزدهم، ضمن اعتنای بیشتر به جایگاه داروسازی کشور، آسیب شناسی وضعیت گذشته را در دستور کار خود قرار دهند و با بهره برداری از ظرفیت تشکل ها، مسیر توسعه این دانش را از سنگلاخ ها خالی کنند.

آخرین اخبار