آخرین اخبار
فرهنگی بین مردم و پزشکان درباره اثر بخشی دارو

علاقه وافر ایرانی ها به داروی تزریقی

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: متاسفانه فرهنگی بین مردم و حتی گاهی بین پزشکان وجود دارد که اثربخشی داروی تزریقی ، بهتر بوده و این فرهنگ بین مردم رایج است.
اشتراک گذاری
15 شهریور 1395
373 بازدید
نویسنده : وادی زاده
منبع : انجمن داروسازان
کد مطلب : 569

دکتر منان حاجی محمودی  افزود: این فرهنگ برای پیشگیری از ایجاد مقاومت های دارویی باید اصلاح شود.
وی ادامه داد: مردم فکر می کنند که هر نوع بیماری ویروسی با هر علامتی حتی علائم بالینی سرماخوردگی نیاز به آنتی بیوتیک دارد.
وی خاطرنشان کرد: آمارها نشان می دهد که درصد آنتی بیوتیک ها و داروهای تزریقی تجویز شده در نسخ پزشکان در کل کشور طی چهار سال گذشته، کاهش پیدا کرده است.

**داروی بدون نسخه مانند مخدر است
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران به مردم توصیه کرد که برای پیشگیری از بروز مقاومت های دارویی ، بدون نسخه پزشک از داروخانه ، دارو نخواهند.
حاجی محمودی افزود: بازرسان دانشگاه علوم پزشکی تهران اغلب در بازدیدهای خود از داروخانه ها ، مساله عرضه دارو بدون نسخه را مدنظر قرار داده و دائما کنترل می کنند اما متاسفانه واقعیت این است که خرید دارو بدون نسخه اتفاق می افتد .
وی تصریح کرد: بین مردم ما رفتن به سوپرمارکت و درخواست مشروبات الکلی ، غیرطبیعی است اما داروها -برغم عوارض زیاد – را به راحتی از داروخانه ها بدون نسخه پزشک ، می خواهند اما باید فرهنگ به نحوی باشد که درخواست داروی بدون نسخه از داروخانه به اندازه درخواست ماده مخدر یا مشروبات الکلی، قبیح باشد.
به گفته وی ، حتی داروخانه های خیلی قانونمند نیز با تقاضای القایی دارویی از سوی بیماران روبرو هستند.
حاجی محمودی گفت: بیماران درصورت امتناع داروخانه از دادن دارو می گویند: اگر تو دارو ندهی از داروخانه دیگری تهیه میکنم ؛ متاسفانه وقتی تقاضا باشد ، کنترل در برابر تقاضا سخت است.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *