آخرین اخبار
انتقاد شدید از بی اعتنایی سازمان تامین اجتماعی

مهلت انجمن داروسازان به تامین اجتماعی

رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان، با انتقاد شدید از بی اعتنایی سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات معوق داروخانه ها، از تعیین زمان مقرر برای پاسخگویی این سازمان خبر دادند.
اشتراک گذاری
10 اسفند 1397
427 بازدید
نویسنده : وادی زاده
منبع : انجمن داروسازان
کد مطلب : 553

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس و اعضای هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، بعد از ظهر دوشنبه در نشست خبری، به تشریح مشکلات داروخانه ها برای تداوم خدمت به مردم و بیماران پرداختند.

در ابتدای این نشست، رهبر مژدهی آذر پیشکسوت حوزه دارو و عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، با عنوان این مطلب که اساس بیمه در ایران مشکل دارد، بر ضرورت بازنگری و اصلاح قوانین بیمه ای تاکید کرد و گفت: بیمه تامین اجتماعی اجازه ندهد که داروخانه ها مجبور شوند، نسخه ها را نقدی حساب کنند.

وی افزود: اگر روز کفگیر داروخانه ها به ته دیگ بخورد، مجبور خواهند بود که نسخه های بیماران را نقدی محاسبه کنند.

مژدهی آذر ادامه داد: داروخانه ها تا جایی که ممکن است مدارا خواهند کرد اما اگر دار و ندار خودمان را از دست بدهیم، مجبور خواهیم شد نسخه های بیماران را نقدی محاسبه کنیم و آن وقت، مردم آسیب خواهند دید.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، گفت: ما انتظار زیادی از بیمه تامین اجتماعی نداریم، فقط می خواهیم به تعهدات قانونی خودش عمل کند.

در ادامه محمدباقر ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران، با عنوان این مطلب که مشکل دیرینه ما با بیمه ها باید در یک نقطه تمام شود، اظهارداشت: شکیبایی و نجابت داروسازان، باعث سوءتفاهم بیمه ها شده است. زیرا، تصور می کنند مال و اندوخته داروخانه ها بی نهایت است.

وی با تاکید بر این موضوع که امکان ادامه فعالیت داروخانه ها به این شکل امکان پذیر نخواهد بود، تصریح کرد: قراردادهای ما با بیمه تامین اجتماعی به این شکل است که باید ۶۰ درصد صورت حساب نسخه ها را نقدی پرداخت کنند و ۴۰ درصد باقی مانده نیز در دو ماه تسویه شود. در حالی که شاهد تاخیر ۶ ماهه بیمه در پرداخت مطالبات داروخانه ها هستیم.

ضیاء ادامه داد: این وضعیت باعث می شود داروخانه ها مجبور شوند وام های با ۲۰ درصد سود از بانک ها بگیرند، در حالی که حاشیه سود فروش دارو ۱۵ درصد است.

وی افزود: بر همین اساس، قرار است روز ۱۵ اسفند، داروخانه داران در سراسر کشور به مراکز بیمه تامین اجتماعی بروند و از آنها بخواهند که وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه ها را تعیین تکلیف کنند. در واقع، ما از آنها می خواهیم که بگویند چه زمانی مطالبات داروخانه ها را خواهند داد و پس از آن، در مورد پاسخ بیمه تامین اجتماعی، تصمیم گیری خواهیم کرد.

رئیس انجمن داروسازان ایران، با عنوان این مطلب که تمام راه های قانونی را رفته ایم، گفت: بیش از ۶۰۰ نامه برای مسئولان و مقامات مختلف نوشته ایم و الان بدنه انجمن، این بی اعتنایی بیمه تامین اجتماعی را نمی پذیرد.

همچنین، جلیل سعیدلو عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران، با عنوان این مطلب که داروخانه ها از نقطه تعادل اقتصادی خارج شده و به مرز ورشکستگی رسیده اند، افزود: اقتصاد داروخانه ها نهیف شده است و این واقعیتی است که باید بپذیریم.

وی با اشاره به گردش مالی ۲۲ هزار میلیارد تومانی داروخانه ها، گفت: ۵۰ درصد این گردش مالی مربوط به ۳۰۰ داروخانه دولتی است و گردش مالی بخش خصوصی روز به روز کمتر می شود.

سعیدلو افزود: وقتی ما یک روز حق بیمه را به تاخیر می اندازیم جریمه می شویم، در صورتی که تامین اجتماعی هیچ اعتنایی به پرداخت مطالبات داروخانه ها ندارد.

وی گفت: این نوع رفتار ارباب و رعیتی باید تغییر کند. ما انتظار زیادی از تامین اجتماعی نداریم، فقط به تعهدات قانونی خودش عمل کند.

سعیدلو، از داروخانه به عنوان ویترین درمان کشور نام برد و افزود: داروخانه اگر نتواند سرویس خوب بدهد، باعث نارضایتی مردم خواهد شد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *